Przejdź do treści

CZAS ZARAZY

Last updated on 4 sierpnia 2020

Fotografia miasta, fotografia czasu… Czasu dziwnego, bo miasto bez ludzi. Puste, jakby porzucone. To nie jest wielkie miasto i może zwykle aż tak bardzo nie tętni życiem jak większe ośrodki, choćby niedaleki Kraków czy Rzeszów, jednak aż tak puste, jak na tych obrazach, nigdy nie było.

Najbardziej rzucają się w oczy parkingi – te, na których nawet w soboty i niedziele nie można znaleźć miejsca do zatrzymania. Parking przed szpitalem – zawsze pełny, parking przed dworcem – podobnie. Na tych fotografiach wszystkie miejsca wolne, można zaparkować, tylko brak chętnych…

Dworzec, który zawsze, jak każdy dworzec, tętnił życiem – mijający się ludzie wyruszający w podróż lub powracający z niej. Na tych zdjęciach brak podróżujących. Nie ma nikogo. Pustka… Tylko zegar wiszący w głównym holu świadczy, że toczy się życie, bo czas przecież wciąż biegnie.

Przystanki autobusowe puste i puste ulice. Kobieta z wózkiem dziecięcym idzie środkiem jednej z nich – czuje się bezpiecznie – przecież wie, że nic nie nadjedzie.

Pusto w parkach, których bramy, opasane łańcuchami spiętymi kłódką, bronią dostępu, w których zamiast codziennego dziecięcego gwaru tylko cisza.

Mieszkańcy zaszyli się gdzieś w zakamarkach swych domów i mieszkań, i wychodzą tylko wówczas, gdy muszą. Widać ich na fotografiach sprzed sklepów, ale to nie są tłumy. Stoją nieliczni, w oddaleniu, zamaskowani. Więc miasto żyje, tylko po cichu. Ludzie tutaj są, tylko się chowają. Chronią się przed zarazą…

Na tych fotografiach nic się nie dzieje. Nic.

Ale przecież to jest codzienne życie miasta! Centrum miasta i puste ulice, puste bazary w dzień handlowy, zamaskowani ludzie wokół, długie kolejki w marketach, pojedyncze osoby w autobusach oraz wyczuwalny respekt i strach. Bo już wiadomo, że po „czasie zarazy” nic nie będzie takie, jak było…

I dramatyzm tych fotografii polega właśnie na tym, że na nich, pozornie, nic się nie dzieje…

Dariusz Kobylański

Materiał zawarty w tej galerii powstał w czasie ogłoszenia obostrzeń dotyczących przemieszczania się ludności z powodu występowania na terenie Polski zagrożenia epidemicznego, spowodowanego obecnością wirusa SARS-CoV-2. 11 marca 20202 r. WHO ogłosiło stan pandemii.

Zdjęcia wykonano pomiędzy połową marca a połową maja 2020 roku na terenie Tarnowa.

Fotografie: Piotr Góryjowski
Edycja: Joanna Kinowska